masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama pvc zemin kaplama

Telefon
WhatsApp
Karadeniz'de hamsinin yeni bir faydası daha çıktı

Ordu Üniversitesi, Karadeniz'de iki yıllık çalışma yürüttü.

Gıda Mühendisliği Bölümünce, bölgede en çok avlanan hamsi, istavrit, mezgit, palamut ile barbun üzerinde kimyasal bileşenin ve biyoaktif (fonksiyonel) özelliğinin belirlenmesine yönelik çalışma başlatıldı.

LABORATUVARDA İKİ YILLIK ÇALIŞMA
Bu kapsamda Karadeniz Bölgesi'nde en çok tutulan ve tüketilen beş balık seçildi. Üniversitenin laboratuvarında iki yıl süren çalışmanın ardından hamsinin diğer çeşitlere göre, fonksiyonel özelliklerinin iyi olduğu tespit edildi.

HAMSİ ÖN PLANA ÇIKTI
Araştırmaya göre, hamsinin omega 3'lerden özellikle EPA yağ asitince zengin, antioksidan özelliğinin yüksek olduğu ve antimikrobiyal özelliğinin bulunduğu ortaya kondu.

MEZGİT ÇOK YAĞLI, PALAMUDUN PROTEİN DEĞERİ YÜKSEK
Hamside, esansiyel amino asitlerden lisin, lösin ile özellikle çocuklar için esansiyel olan arjinin ve histidinin yüksek olduğu belirlendi.

Ordu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sümeyye Şahin, Araştırma Görevlisi Ömer Faruk Çelik ile Araştırma Görevlisi Melike Demirkol'un yaptığı araştırmada dip balık türlerinden mezgidin çok az yağlı, palamudun ise protein değerlerinin yüksek olduğu belirlendi.

https://gokkusagiorganizasyon.com/acilis-organizasyonu/

https://gokkusagiorganizasyon.com/kokteyl-organizasyonu/

https://gokkusagiorganizasyon.com/masa-sandalye-kiralama/

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!